Encyklopedie zvířat Fotogalerie Parky a rezervace Save African Animals O webu Česky Česky English English Kontakt

WildAfrica.cz > Encyklopedie zvířat > Ptáci > Brodiví > Volavkovití > Ardeinae > Volavka rusohlavá

Chytrý sloupek

Základní informace

český název Volavka rusohlavá
latinský název Bubulcus ibis Linnaeus, 1758

Taxonomie

říše: Živočichové
třída: Ptáci
řád: Brodiví
čeleď: Volavkovití
podčeleď: Ardeinae
druh: Volavka rusohlavá

Váhy a míry

výška 45-55cm
délka ocasu
rozpětí křídel 85-100cm
hmotnost 280-380gramů
samec
samice

Biologická data

inkubace 22-24dní
počet vajec většinou 3-4, max.9
pohlavní dospělost 2roky
délka života
sociální jednotka skupina
aktivita denní

Stav ohrožení

běžný druh

Volavka rusohlavá (Bubulcus ibis Linnaeus, 1758)

Výskyt

Celá Afrika, kromě pouští.

Biotop

Volavka rusohlavá žije v travnatých krajinách, najdeme ji ale i u břehů řek, rybníků, močálů a v neposlední řadě i ve městech.

Fyzický popis

Volavka rusohlavá patří mezi menší druhy volavek. Má zavalité tělo, krátký a silný krk. Její silueta působí shrbeným dojmem dokonce i když narovná krk. Zobák je špičatý a žlutý. Nohy jsou krátké, žlutavé až červené. Peří na těle je bílé. Pouze ve svatebním šatu je peří na zádech, prsou a hlavě žlutohnědé až rezavé. Zobák v tomto období mění barvu na červenavou.

Chování

Volavky rusohlavé jsou společenští ptáci a zdržují se ve skupinách, které mívají i několik desítek kusů. Přes den ptáci vyhledávají potravu na různých místech. Někdy sledují stáda zvířat a nebo dobytka a jindy zase třeba farmáře při orání a vybírají čerstvě vyoraný hmyz. K večeru se shromažďují na nocležištích, kde ve velkých koloniích nocují s jinými druhy převážně vodních ptáků.

Potrava

Volavka rusohlavá se živí převážně různým hmyzem a často se pohybuje v blízkosti velkých zvířat, která plaší svým pohybem hmyz a brouky, které tato volavka ihned požírá. V době přemnožení sarančat tvoří právě sarančata podstatnou část její potravy. Někdy sedá zvířatům na záda a z výšky hledá vyplašený hmyz. Nepohrdne ale ani malými savci, ptáky a jejich mláďaty. Příležitostně požírá i malé obojživelníky a plazy.

Rozmnožování

Volavky rusohlavé hnízdí často ve velkých koloniích s jinými druhy ptáků, které dosahují počtu 10000 párů i více. Žijí v monogamních párech, které vytvářejí na jednu hnízdní sezonu. Na začátku hnízdního období může mít 1 samec i 2 samice, ale vybírá si nakonec jednu s kterou staví hnízdo, někdy používají stará hnízda a někdy okrádají sousední ptáky z okolí o materiál na stavbu. Hnízda staví na zemi, v keřích i na malých stromech. Samci mají svá teritoria, která si hlídají. Páření a svatební ceremoniál jsou poměrně složité. Byly zdokumentovány i pokusy o "znásilnění". Na vejcích sedí střídavě oba rodiče. Vajíčka jsou v prvním týdnu náchylná k přehřátí a proto je rodiče zastiňují svými křídly. Po 22-24 dnech se líhnou mladé volavky. Volavky rusohlavé jsou schopny přijmout za vlastní například i ztracená mláďata svého druhu, která nejsou starší více než 14 dnů. Mláďata žebrají o potravu agresivním způsobem a rodiče je krmí tak, že jim vyvrhují potravu do krku. Mladé volavky někdy opouští hnízdo a šplhají po okolních větvích a rostlinách, kde je rodiče krmí. Hnízdo opouští asi ve věku 45-60 dnů.

Způsoby komunikace

Ohrožení a ochrana

běžný druh

© Copyrighted by WildAfrica.cz WildAfricaSafari.cz . . Design & system by LTweb