Raroh jižní (Falco biarmicus Temminck, 1825)
Výskyt
Afrika. Vyskytuje se v horských oblastech až do výšky 5000m, v křovinatých savanách, ale také v suchých oblastech a polopouštích. Nejčastěji na otevřených nebo lehce zalesněných prostranstvích.
Fyzický popis
Raroh jižní patří mezi středně velké sokolovité dravce. Hlava je rezavě hnědá s typickým sokolím vousem. Na šedočerném zobáku je zejk, který slouží k rychlejšímu usmrcení kořisti. Ozobí je žluté s kulatými nosními otvory. Vrchní strana těla je břidlicově šedá. Spodek těla je bílý až okrový s černými skvrnami. Nohy jsou žluté s černými drápy. Duhovka oka tmavá se žlutým kroužkem kolem oka. Mladí ptáci jsou zbarveni více do hněda. Samice je větší a je výrazněji zbarvená.
Chování
Raroh jižní je v Africe poměrně hojný druh. Není stěhovavý, ale v případě nepříznivého počasí nebo nedostatku potravy si hledá lepší loviště a byly zaznamenány případy, kdy se vzdálili přes 1500 km z původní oblasti. Je to velmi rychlý a obratný letec s vynikajícím zrakem. Mimo období hnízdění žije jako samotář, obvykle vytváří páry na celý život.
Potrava a lov
Raroh jižní loví různé ptáky, savce i plazy. Někdy loví v párech. Samička letí níž jako první a plaší ptáky, které pak samec loví. V období nedostatku potravy loví i štíry, sarančata a jiný hmyz. Raroh loví v letu, na zemi a dokáže lovit i letem střemhlav jako sokol stěhovavý.
Rozmnožování
Před hnízděním podniká zásnubní lety, při kterých silně křičí pronikavým hlasem. Hnízda si staví na skalních útesech i na vysokých stromech. V pouštních oblastech hnízdí i na zemi. Někdy zabírá hnízda po jiných ptácích. Samice snáší 3-4 vejce, ze kterých se po 31-32 denní inkubaci líhnou ptáčata. Při sezení na vejcích se střídají oba rodiče. Mláďata krmí v první fázi samec, později loví i samička.
Způsoby komunikace
hlasová: ozývá se pronikavým křikem i mimo období hnízdění
Ohrožení a ochrana
Běžný druh.