Pštros dvouprstý (Struthio camelus)
Výskyt
Jejich výskyt je v dnešní době omezen na savany, pouště a polopouště východní a jižní Afriky. Obývá otevřené krajiny s nízkým porostem trav. Severní poddruh žije v severní Keni, v Somálsku a severovýchodní Ugandě. Jižní forma jižně od řeky Tana až do Tanzanie.
Fyzický popis
Největší a nejmohutnější žijící pták. Charakterizuje ho dlouhý a tenký krk a malá hlava. Má velice silné a dlouhé nohy, které z něj dělají vynikajícího běžce. Na každé noze má 2 prsty. Dokáže vyvinout na krátkou vzdálenost rychlost až 70 km/h a několik kilometrů vydrží běžet 50 kilometrovou rychlostí. Při běhu používá pouze vnitřní prst a je schopný dělat i 5 metrové kroky.Má výrazně vyvinut pohlavní dimorfismus. Samec má peří převážně černé a samice jsou hnědošedé. Samci dosahují typické černobílé zbarvení ve věku 2 let. Konce křídel a ocasu jsou zbarveny bíle. Křídla pštros používá jako kormidla při prudkých změnách směru např. v rychlém běhu. Jeho peří má jednu zajímavost, má obě poloviny stejné.
Chování
Potrava
Pštros je všežravec a živí se především rostlinou potravou, ale také drobnými obratlovci, hmyzem a plazy.
Rozmnožování
Samci v době páření vydávají zvuky podobné lvímu řevu. Samec se stará o snůšku až 30 vajec, která snášejí různé samice. Hnízdí po celý rok a samci mívají nejčastěji 2-3 samice, někdy tvoří páry. Vejce zahřívá dominantní samice a střídá ji samec. Váha vejce je 1.2-1.5 kg a obsahem je asi 20x větší než vejce slepičí.
Samec má na rozdíl od ostatních ptáků poměrně velký penis, který je v klidu uložen v kloace. Mláďata se líhnou po 39-45 dnech a mají šedohnědé zbarvení. Hned po narození se krmí sama a jsou schopny běhat.
Způsoby komunikace
hlasová:
čichová:
tělesná:
Ohrožení a ochrana
Běžný druh.