Orlík kejklíř (Terathopius ecaudatus Daudin, 1800)
Výskyt
Afrika jižně od Sahary, kromě deštného pralesa. Žije především na travnatých a křovinatých savanách, v lesích, ale i ve skalnatých oblastech.
Fyzický popis
Je to středně velký orel. Zbarvení těla je velmi výrazné. Hlava, krk a spodek těla jsou černé. Hřbet a ocas jsou rezavě hnědé. Vrchní strana křídel je šedočerná. S podní strana křídel je také šedočerná, ale o něco světlejší než vršek. Holé tváře a nohy jsou červené. Duhovka je hnědá. Zobák je žlutý s černou špičkou. Samice má loketní letky bílé s černými okraji. Samec má loketní letky černé. Má dlouhá a široká křídla a velmi krátký klínovitý ocas, který při letu přesahují pařáty.
Chování
Má charakteristickou siluetu za letu a také jeho let je velmi nápadný a nezaměnitelný. Naklání se při letu ze strany na stranu a vypadá přitom tak, jakoby se snažil udržet rovnováhu. Někdy létá prudce střemhlav dolů a plácá křídly o sebe, což vyluzuje svištivé zvuky. Někdy provádí za letu jakoby skoky ve vzduchu. Jeho let je nepopsatelný. Je to obratný letec. Umí jak rychle létat tak i dlouze plachtit.
Potrava a lov
Orel kejklíř loví malé savce i ptáky, ale nejčastěji se krmí hady a ještěrkami. Nepohrdne ani zdechlinami a termity. V době kdy se termiti rojí, tak ve skupinách posedávají u termitišť a požírají termity.
Rozmnožování
Tvoří trvalé páry. Při svatebním letu provádí hotovou vzdušnou akrobacii. Hnízdo si staví z větví na obvykle na stromech a používá je po několik let. Samice snáší 1 vejce a po 51-60 dnech se vylíhne mládě, kde ho krmí oba rodiče.
Ohrožení a ochrana
Běžný druh.