Orel bojovný (Polemaetus bellicosus Daudin, 1800)
Výskyt
Téměř celá Afrika od Sahary na jih, mimo deštného pralesa. Běžně se také vyskytuje v otevřených oblastech, na savanách, v polopouštích i ve skalnatých oblastech v nadmořské výšce až 3000m. V lesnatých oblastech ho najdeme nejčastěji na okrajích lesních porostů.
Fyzický popis
Vrchní část těla je hnědošedá. Na hlavě má chocholku a vystouplé obočí, duhovka je žlutá. Břicho je bílé s hnědými až černými skvrnami. Dlouhá křídla a silné pařáty. Ocas je krátký. Mladí ptáci jsou ze spodu bílí a mají hnědou duhovku. Samec je podstatně menší než samice.
Chování
Orel bojovný je největším a nejsilnějsím africkým orlem. Svoje teritorium si hlídá velice pečlivě a neváhá napadnout ostatní jedince svého druhu. Velice rád se vznáší ve velkých výškách, kde využívá teplých proudů k plachtění. Brzy ráno a večer je možné ho vidět v korunách stromů. Jeho teritorium může mít až 50 km²
Potrava a lov
Stejně jako jiní orli se orel bojovný rád vznáší ve výškách a vyhlíží si kořist. Někdy loví přepadovým letem střemhlav nebo i z vysokého stromu odkud vyhlíží kořist. Loví ptáky, plazy a savce. Není pro něj problém ulovit ptáka až do velikosti dropa a dokáže ulovit opici, šakala nebo servala. Byly zaznamenány i případy, kdy ulovil i velké hady. Loví i mláďata velkých savců jako jsou různé antilopy a gazely. Je to neuvěřitelně silný a bojovný orel, jak naznačuje jak jeho české, tak i anglické jméno - Martial Eagle. Někdy zabíjí i domácí zvířata a je proto na některých místech pronásledován lidmi. Většinou se ale v blízkosti lidských sídel nevykytuje. V přírodě pravděpodobně nepožírají mršiny. Byli pozorováni pouze u mrtvých domácích zvířat.
Rozmnožování
Orli bojovní si staví si velká hnízda, která každoročně zvětšují. Mívají 1-2 hnízda, ze kterých si k hnízdění vyberou to vhodnější. Hnízdo může být až 90 cm hluboké a v průměru může mít kolem 2 m. Orli bojovní si hnízdo staví nejčastěji na nejvyšším stromě v okolí. Mají velmi pomalou reprodukci. Snáší 1-2 vejce za 3 roky. Na vejcích sedí většinou samice, ale při sezení na vejcích byl pozorován i samec. Samec má za úkol hlídat teritorium a přinášet potravu zprvu samici a pak i mláďatům. Mladí ptáci se líhnou v průměru po 45 dnech a první 3 týdny po vylíhnutí jsou velice slabí. Po tomto období jsou stále víc aktivní. Ve 4 týdnech věku se mláďatům začínají objevovat větší pera a v 10 týdnech jsou již zcela pokryti peřím. Mladí ptáci jsou tmavěhnědě zbarveni. Rodiče krmí mladé zhruba 2 měsíce, většinou po této době si už mladí ptáci dokaží trhat kořist sami, neumí ovšem ještě lovit. Samice zůstává v blízkosti hnízda ještě dalších asi 50 dní. Kořist v této době obstarává vě většině případů samec. Mládý pták opouští hnízdo přibližně ve stáří kolem 100 dní. Po této době se ještě může vracet do hnízda k přenocování. S přibývajícím věkem se neustále vzdaluje. Byly ovšem zaznamenány i případy, že se v blízkosti hnízda zdržují i 6 měsíců.
Ohrožení a ochrana
Orel bojovný stejně jako ostatní druhy orlů je v Africe běžným druhem v chráněných územích nebo v jejich blízkosti. Mimo tyto oblasti jsou ale velcí dravci lidmi často zabíjeni nebo tráveni kvůli tomu, že je lidé považují za hrozbu pro svá domácí zvířata a dobytek.
IUCN Least Concern (LC) ver 3.1
Zajímavost
O jeho síle se tradují různé báchorky a podle jedné z nich prý dokáže silou svých pařátů zlomit lidskou paži.