Ibis posvátný (Threskiornis aethiopicus Latham, 1790)
Výskyt
Afrika od Sahary na jih. Nejčastěji se pohybuje u mělkých vod, v močálech a bažinách. Najdeme ho také u lidských obydlí a na savanách.
Fyzický popis
Ibis je zajímavý svým černým a úzkým, srpovitě dolů zahnutým zobákem. Holá hlava i dlouhý krk jsou černé, stejně jako kostřec a ocas, který má dlouhá pera. Zbytek těla je bílý. Za letu jsou vidět černě zbarvené okraje křídel. Nohy jsou dlouhé a mají 4 prsty, 3 přední jsou spojené blankou. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. Při letu má natažený krk.
Chování
Ibis posvátný je společenský pták a zdržuje se ve větších hejnech, a to nejen přes den při shánění potravy, ale i během nočního odpočinku. K hejnům ibisů se často přidávají i jiné druhy ptáků. Nepatří k tažným ptákům, ale často podniká přes den dlouhé přelety za potravou nebo se v době dešťů stěhuje do jiných oblastí, aby unikl nepřízni počasí.
Potrava a lov
Živí jen za denního světla. V malých, hustě sevřených hejnech se brodí bahnitou mělkou vodou poblíž břehů. Loví zahnutým zobákem hluboko ve vrstvách bahna tyto živočichy – kroužkovci, pavouci, saranče, korýši, měkkýši i larvy hmyzu. Občas uloví i žábu, plaza nebo pozře mrtvou rybu. Zabíjí i malé ptáky a nevyhýbá se ani mršinám.
Rozmnožování
Hnízdí v koloniích, kde může být přes 200 ptáků. Hnízdo si staví na stromech, v keřích i na skále. Často hnízdí i s jinými ptáky, například s kormorány a volavkami. Na hnízdě se jako první objevuje samec a samice se objevuje asi o den až dva později. Jejich svazek trvá pouze jednu sezonu Samice snáší 2-4 vajíčka, z kterých se líhnou po 28-30 dnech ptáčata.
Ohrožení a ochrana
Běžný druh.