Bongo (Tragelaphus eurycerus Ogilby, 1837)
Výskyt
Střední a západní Afrika a malé populace najdeme i v Keni a Ugandě. Žije v horských bambusových porostech, křovinách, pralesích a horských tropických lesích až do výšky 4000m.
Fyzický popis
Bongo je největší a nejmohutnější pralesní antilopa. Obě pohlaví mají spirálovitě zatočené rohy lyrovitého tvaru, které jsou mnohem silnější u samců. Samci jsou větší než samice a obě pohlaví mají menší hřívu podél páteře. Kratší srst je sytě zbarvena od oranžově hnědé po černohnědou barvu. Samci jsou tmavší. Na hlavě má tmavě hnědou srst, která vytváří masku. Bílá srst je na vnitřní straně nohou, má bílé skvrny na obličeji a 10-14 bílých pruhů na bocích těla od kohoutku až po zadní stehna. Tmavě hnědé jsou také skvrny různé velikosti na krku a nohou. Nad kopýtky má černobílé skvrny. Celé její tělo je dokonale přizpůsobeno k pohybu v hustém lese. Její "kapří hřbet" jí pomáhá podlézat překážky.
Chování
Obvykle žijí v menších stádech vedených samci, kteří však také bývají samotáři. Žijí velmi skrytě a i přes jejich velikost, je velmi obtížné je zahlédnout. Jsou aktivní převážně v noci. Přes den se skrývají v hustém porostu.
Potrava
Spásá listy stromů a keřů, trávy a jiné rostliny, výhonky, plody, půda bohatá na sůl. Je známá také tím, že požířá spálené drevo,
pravděpodobně kvůli minerálům. K získávání potravy používá i rohy, kterými vyhrabává potravu ze země. Potřebuje hodně vody.
Rozmnožování
Samice po 280-285 denní březosti porodí většinou 1 mládě. Ve výjimecných případech i dvojčata.
Ohrožení a ochrana
Je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: nižší riziko ohrožení LOWER RISK (LR), stupeň (nt).