Antilopa skákavá (Antidorcas marsupialis Zimmermann, 1780)
Výskyt
Najdeme ji na savanách a polopouštích jižní a jihozápadní Afriky, hlavně v zemích Namibie, Botswany, Angoly a JAR.
Fyzický popis
Antilopa skákavá neboli springbok je ladné a rychlé zvíře. Rohy lyrovitého tvaru mají obě pohlaví, které jsou u samic menší a slabší. Srst je krátká a zbarvení je světle pískové až po rezavě hnědou s tmavě hnědým až černým pruhem přes boky. Břicho a vnitřní strany nohou jsou bílé. Na hřbetě má kožní záhyb, který při vzrušení rozevře a má bílou barvu. Hlava je bílá s tmavým pruhem od rohů po čenich.
Chování
Antilopa skákavá je velice společenské zvíře. Tato antilopa, jak už z názvu vyplývá umí velmi dobře skákat a je známa díky svým skokům, při kterých vyskočí jakoby strnule všema 4 nohama najednou do vzduchu, skloní hlavu a záda prohne do kočičího hřbetu a přitom se jí na hřbetě rozevře a zvýrazní bílý pruh od kořene ocasu doprostřed hřbetu, kterým ostatním antilopám dává najevo, že je něco v nepořádku. Někdy ovšem skáče z pouhého rozrušení nebo radosti. Obecně to slouží jako varovný signál. Tyto skoky jsou až 3.5 m vysoké.
Potrava
Spásá různé druhy rostlinstva a trav. Příležitostně požírá ovoce a semena různých rostlin.
Rozmnožování
Springbok se většinou páří během období sucha. Porody jsou většinou říjnu a listopadu, kdy přichází období dešťů.Březost je přibližně 5-6 měsíců a samice mají mláďata přibližně každé 2 roky. Odstavení mláděte obvykle nastává od 6 měsíců k 1 roku.
Způsoby komunikace
hlasová:
čichová:
tělesná:
Ohrožení a ochrana
Antilopa skákavá je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: nižší riziko ohrožení - LOWER RISK (LR), stupeň cd. V 19. století tvořily tyto antilopy stáda o milionových počtech zvířat, dnes tvoří stáda o maximálním počtu 1500 kusů.