Antilopa koňská (Hippotragus equinus Desmarest, 1804)
Výskyt
Západní, střední a východní Afrika. Obývá travnaté a křovinaté savany a zdržuje se vždy poblíž vody.
Fyzický popis
Antilopa koňská patří mezi největší africké antilopy. Samci i samice mají dlouhé, vrubovité a dozadu lehce zahnuté rohy. Hřívu na horní i spodní straně krku. Srst je hrubší, krátká pískově až červenohnědě zbarvená. Na hlavě má černohnědou masku a před očima bílé skvrny. Uši jsou dlouhé a úzké zakončené tmavými štětičkami. Ocas je shora černohnědý.
Chování
Antilopa koňská je společenské zvíře. Vytváří stáda až 35 zvířat, které tvoří dominantní samec, který vyhání dospívající samce ze stáda a samice s mláďaty. Je to velmi silná, agresivní a velmi bojovná antilopa. Útočí rohy, ale kope i nohama a při boji silně řve. Dokáže běžet rychlostí až 58 km/h.
Potrava
Spásá různé druhy trav, ale okusuje i keře. Potřebuje několikrát denně pít.
Rozmnožování
Samci mezi sebou bojují o samice. Při přetlačování bojují i na kolenou. Souboj může skončit i smrtí. Samice opouští stádo asi 1-2 týdny před porodem a po 260-280 denní březosti rodí 1 mládě, které po porodu opouští a vrací se ke stádu. Mládě nechává skryté v husté vegetaci a vrací se k němu za soumraku a zůstává přes noc. Po 4-5 týdnech se i s mládětem připojuje ke stádu.
Ohrožení a ochrana
Je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: nižší riziko ohrožení - LOWER RISK (LR), stupeň (cd)