Sup kapucín (Necrosyrtes monachus Temminck, 1823)
Výskyt
Afrika od Sahary na jih. Kromě pralesních oblastí ve střední a západní Africe. V JAR pouze na severu.
Biotop
Sup kapucín je přizpůsobivý a najdeme ho na savanách, v trnité buši, ale i v oblastech s nadmořskou výškou až 3000m. Stále častěji se objevuje ve městech a v lidmi osídlených částech Afriky, kde se adaptoval na sběr potravy z různých skládek nebo odpadu.
Fyzický popis
Sup kapucín je nejmenším supem Afriky. Má úzký a poměrně dlouhý zobák. Název kapucín je odvozen od světle šedohnědého opeření, které pokrývá jeho hlavu od očí směrem k týlu (tvar a velikost opeření je proměnlivé). Přední část hlavy je holá a nejčastěji růžová. Při vzrušení se barva kůže může měnit k masově červené. Peří na zbytku těla je hnědé. Nohy jsou zbarveny od slabě růžovmodré po šedohnědou. Mladí ptáci jsou tmavší.
Chování
Supi kapucíni jsou společenští ptáci a často se pohybují v hejnech. Stejně jako ostatní druhy supů rádi plachtí ve výškách a z výšky vyhlíží místo, kde by se mohli přiživit. Díky svému malému a slabému zobáku, není sup kapucín schopen zobákem protrhnout větší mršině kůži a proto se buď snaží proniknout do mrtvého těla různými tělními otvory nebo musí počkat na větší druhy supů, kteří za něj tuto práci vykonají. Jsou to klidní ptáci do té doby, než se dostanou k nějaké mršině. V tu chvíli se jejich klidné chování mění na agresivní a i přes svoje malé rozměry dokáže díky své hbitosti, rychlosti a drzosti velkým supům užírat maso přímo před zobákem. Pokud je ale u mršiny větší počet velkých druhů supů, supi kapucíni vyčkávají na příležitost nebo sbírají zbytky, které velkým supům v boji o potravu někde odpadly.
Potrava
Sup kapucín je nevybíravý a spořádá vše včetně různých lidských odpadků. Dále se živí hmyzem, plazy, mršinami a nepohrdne ani výkaly jiných živočichů.
Rozmnožování
Staví si hnízda na stromech. Rodiče odchovávají většiou 1 mládě.
Způsoby komunikace
Ohrožení a ochrana
Least Concern ver 3.1