Marabu africký (Leptoptilos crumeniferus Lesson, 1831)
Výskyt
Afrika jižně od Sahary kromě jižní Afriky. Obývá savany, okraje jezer a řek a také ho najdeme v blízkosti lidských obydlí.
Fyzický popis
Velký čáp s nápadným voletem na dlouhém, růžovošedém a téměř holém krku. Kožovitý vak může být dlouhý až 40 cm a je spojen s nosními otvory, díky tomu ho marabu může nafukovat. Jinak ho mívá nacpaný potravou. Na holé hlavě je mohutný zobák. Vrchní část těla a křídla jsou šedé, spodní část je bílá. Kolem krku má bílé okruží. Nohy jsou tmavé a dlouhé. Při letu má natažený krk i nohy. Je to dobrý letec, na zemi ovšem vypadá neohrabaně i díky svému nahrbenému posezu.
Chování
Marabu žije ve skupinách. Většina jedinců je věrna svému stanovišti, avšak některé severní a jižní populace čas od času přetahují za lepšími potravními podmínkami do střední Afriky. Létá i ve velkých výškách a teplé vzdušné proudy ho vynáší do výšky přes 4000 m.
Potrava a lov
Marabu je typickým mrchožroutem a od mršin dokáže zahnat díky své velikosti i supy. Je velice žravý. Je to také schopný lovec a zloděj. Loví ryby, plazy, malé ptáky a dokáže zabít i plameňáka. Dokáže polknout velká sousta o váze až 1kg masa.
Rozmnožování
Hnízdí v malých koloniích většinou skalách nebo na stromech, především akáciích. Při námluvách hlasitě klapají zobákem. Pak si rodiče vybudují hnízdo a samice snáší 2-3 vajíčka. Mláďata se líhnou ve východní Africe v období sucha, kdy je mršin dostatek a tak nemají rodiče problém se sháněním potravy.
Způsoby komunikace
hlasová: marabu silně klapou zobákem, umí hlasitě syčet a chrochtat
Ohrožení a ochrana
Běžný druh.