Impala (Aepyceros melampus Lichtenstein, 1812)
Výskyt
Najdeme ji v jižní Africe, Namibii, Botswaně a ve východní Africe. Žije v parcích a akáciových savanách, galeriových lesích, obvykle v blízkosti vody.
Fyzický popis
Impala je štíhlá a rychlá antilopa. Samci antilopy impala mají lyrovité rohy, které jsou dlouhé skoro metr. Srst je krátká a hladká. Její zbarvení je od pískově zlaté až po červenohnědou. Krk, hlava a hřbet je nejtmavší a na bocích má světlejší pruhy. Kolem očí má světlé kroužky. Tmavě hnědé až černé jsou pruhy na stehnech, ocasu a špičky uší. Mezi rohy a čenichem je tmavší pruh, který není tak tmavý jako má impala černočelá. Břicho je okrové až bílé. Její vysoké a ladné skoky jsou 3m vysoké a 10m dlouhé. Při těchto skocích mají zadní nohy ve vodorovné poloze.
Chování
Impaly jsou aktivní ve dne a žijí ve stádech 6 - 200 kusů zvířat. Mladí samci a neteritoriální samci tvoří mládenecké skupiny. Teritoriální samec vyhání dospívající mladé samce ze stáda a hlídá si svoje samice, aby se náhodou někam nezatoulaly, pak je okamžitě připraven ji přivést zpátky jemným trkáním.
Potrava
Různé druhy trav a bylin, okusuje i keře. Potřebuje pravidelně vodu.
Rozmnožování
V době páření obsadí dospělí samci teritoria, která si hlídají. Samci mezi sebou bojují o teritorium. Po porodu se samice s mláďaty zdržují s ostatními samicemi mimo vlastní stádo a vytvářejí tzv. školky, ve kterých může být až 20 mláďat. Ke stádu se přidávají později. Mláďata jsou odstaveny ve věku 4-5 měsíců. Mláďata se v jižní Africe rodí většinou v listopadu a prosinci a ve východní Africe v průběhu celého roku.
Poddruhy
Impala Aepyceros melampus vytváří 5 poddruhů
• Aepyceros melampus petersi Bocage, 1879
• Aepyceros melampus rendilis Lönnberg, 1912
• Aepyceros melampus suara Matschie, 1892
• Aepyceros melampus johnstoni Thomas, 1893
• Aepyceros melampus katangae Lönnberg, 1914
Ohrožení a ochrana
Impala je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: Nižší riziko - LOWER RISK (LR), stupeň (cd)