Buvol kaferský (Syncerus caffer Sparrman, 1779)
Výskyt
Je rozšířen po celé východní Africe směrem na jih až po sever jižní Afriky. Najdeme ho v otevřených lesích, v bažinách, na savanách, ale i v hornatých oblastech do výšky 4000 m, většinou v blízkosti vody.
Fyzický popis
Buvol kaferský je velké a silné zvíře. Samci jsou větší než samice. Srst je šedočerná, samice jsou světlejší. Mají mohutný krk a velkou hlavu, na které dominují velké rohy, které jsou u základu velmi široké.
Chování
Buvoli jsou společenská zvířata a vytvářejí stáda, která mají 15-2000 jedinců. Mají vyvinuté sociální chování a jsou schopni pomáhat svým druhům, kteří se dostanou do problémů. Byly zaznamenány případy, kdy se vrátili ke zvířeti, které se stalo kořistí lvů a překvapené lvy rozehnali. Stejně tak přizpůsobují rychlost stáda nejpomalejšímu jedinci. Stáda vedou krávy a celé stádo spolupracuje i při obraně, například před útočícími lvy. Shluknou se kolem mláďat a dospělí jsou na okrajích stáda. Lvům se někdy povede tohle postavení rozptýlit, ale nebývá to příliš často. Buvoli také někdy sami napadají lvy. Mladí býci přibližně ve 2 letech odcházejí a tvoří samostatné pánské skupiny. Většinou se ovšem zdržují poblíž rodného stáda a také je někdy pomáhají bránit. Staří býci jsou samotáři a také se zdržují po blíž stád. Jsou považováni za jedno z nejnebezpečnějších zvířat v Africe. Při lovu jsou schopni člověka zabít a používají i lsti. Postřelený buvol se může vrátit kruhem po své vlastní stopě a lovce napadnout zezadu. Útočící býk dosahuje rychlosti až 57 km/h.
Potrava
Buvoli jsou býložravci a žerou různé trávy a rostliny a pastvou tráví 8-10 hodin denně.
Rozmnožování
V období rozmnožování svádějí býci souboje o samice. Někdy tyto souboje končí, zraněním nebo smrtí jednoho z protivníků. Vítěz získává právo na samice a páření. Obvykle se rodí 1 tele a váží kolem 40 kg. Novorozené tele je schopné se po 10 minutách postavit na vlastní nohy.
Způsoby komunikace
hlasová:
čichová:
tělesná:
Ohrožení a ochrana
Buvoli jsou zařazeni na seznamu IUCN v kategorii: Nižší riziko - LOWER RISK (LR), stupeň (cd).