Antilopa vraná (Hippotragus niger Harris, 1838)
Výskyt
Východní a jihozápadní Afrika. Nejčastěji ji najdeme na křovinatých a travnatých savanách, ale také v lesích. zdržuje se většnou u vody.
Fyzický popis
Antilopa vraná je velká antilopa a je stavbou těla podobná antilopě koňské, jen je o něco menší. Vrubované rohy, které jsou šavlovitě zahnuté dozadu mají obě pohlaví, stejně jako krční hřívu. Samci mají rohy delší a mohutnější. Srst je krátká a hrubá. Zbarvení těla je od kaštanově hnědé až po černou. Samci jsou tmavší a témeř černí. Břicho a vnitřní strana stehen jsou bílé, stejně jako skvrna na stehnech a kolem ocasu. Hlava má bílou obličejovou masku. Uši jsou bez štětečků.
Chování
Žijí ve stádech 5-15 zvířat, které hlídá dominantní samec. V období sucha se stáda spojují a vytváří i stohlavá stáda. Je bojovná a agresivní stejně jako antilopa koňská.
Potrava
Spásá různé druhy trav a listí. Nepotřebuje pít tak často jako antilopa koňská.
Rozmnožování
Rozmnožují se pouze teritoriální samci. Mladí samci tvoří mládenecká stáda a snaží se porazit dominantní samce. Samice po 260-280 denní březosti rodí 1 mládě, které je světle zbarvené podobně jako samice. První dny po porodu se skrývá v husté vegetaci.
Ohrožení a ochrana
Antilopa vraná je zapsána na červeném seznamu IUCN v kategorii: nižší riziko ohrožení - LOWER RISK (LR), stupeň cd.